Страны
Свернуть ↑
Полезно знать
Новости
Оформление онлайн международных карт ISIC, ITYC, IYTC, Euro<26
 

Як воно - навчатись в Естонії? Розповідає наш студент

Як воно - навчатись в Естонії? Розповідає наш студент → Полезно знать


Обираючи вузи із технічними спеціальностями або із вивченням міжнародних відносин, зазвичай, українські абітурієнти розглядяють такі країни, як США, Німеччину або Голандію. Проте останніми роками ми все частіше радимо нашим студентам пильніше придивитись до Естонії – країни, яка щорічно із свого бюджету витрачає 1% на розвиток ІТ-сфери та інформації.
Як українському студенту отримати стипендію в Естонії, чим дана країна настільки приваблива для отримання вищої освіти та скільки коштів потрібно іноземному студенту на рік розповідає наш студент у Таллінському Технічному Університеті.
 
Юро, привіт! Розкажи, будь ласка, чому ти обрав саме Естонію? Адже, країна не настільки популярна для здобуття вищої освіти, як наприклад, Німеччина
 
Привіт! Нині я студент-бакалавр Талліннського Технічного Університету, найбільшого вузу Естонії. До Естонії поїхав навчатись одразу по закінченню 11 класів шкільної програми у Луцьку.
 
Думки про Естонію виникли ще у класі 9, мабуть (посміхається). Вибір справді доволі неочікуваний, зважаючи на сьогоднішні тенденції. Будемо відверті, в плані кількості студентів із України, Естонії дуже далеко до тієї ж таки Польщі, куди сьогодні їде на навчання сила силенна українських студентів, особливо із заходу. Спочатку про Таллінн почув від тітки, яка порадила придивитись до Естонії після відгуків її ж знайомих. Пізніше, звернувся за порадою до Studentland, де підтвердили, що Естонія - це однозначно вартий варіант.
Пробувши за більш ніж 1000 км від дому уже 3 семестри, можу із впевненістю сказати, що не пожалкував про свій вибір. Рівень освіти доволі високий, а якщо порівнювати з іншими країнами, де можна отримати диплом європейського зразка, то ще й вигідно у фінансовому плані. Деякі факультети й взагалі пропонуються безкоштовно.
 


Чи потрібно знати естонську, аби навчатись у виші?
 
Для навчання тут не обов’язково володіти естонською. На момент, коли я подавав на вступ до університету, тут пропонували 4 програми англійською мовою на бакалавра та безліч варіантів для магістратури. Після цього, правду кажучи, були внесені деякі зміни: щось додали, а щось більше не пропонують новим студентам. Хоча спочатку поклав око на факультет Міжнародної бізнес адміністрації, згодом змінив свою думку та все ж обрав для себе факультет Міжнародних відносин, оскільки вже давно фанатію від різного роду тем, пов’язаних із цією дисципліною.
 
Поділися, як відбувається процес навчання у виші? Як в Україні – начитка та семінари?
 
В більшості випадків, все так, як і у нас. Є лекції, є семінари. Як у в Україні, чимало студентів ігнорують лекції і лише ходять на практичні заняття, тому що саме там можна заробити необхідні для фінальної оцінки бали. Система оцінювання трохи відрізняється від тієї, до якої звикли в Україні, хоча в загальному дуже схожа. В кінці семестру сесія. Екзамени, в переважній більшості, в письмовому вигляді, хоча було кілька й усних. Викладачі дають дві дати на вибір, щоб здати екзамен. Потім додаткова сесія для тих, кому не вдалось отримати достатньої кількості балів із першої спроби, або ж для тих, хто пропустив перші дві можливливості для здачі. Насправді, дуже чітка і зрозуміла система.
 


Студенти та викладачі – як будуються відносини між вами у період навчання?
 
Викладачі це одна із тих речей, чому мені іноді навіть рано вранці хочеться прокидатись та йти на пари. По-перше, доводилось відвідувати лекції викладачів із Естонії, США, Великобританії, Індії, Нідерландів, Іспанії та навіть України. Побачимо, чим доповнить колекцію наступний семестр. Отримувати знання від настільки різноманітного викладацького складу це нереально круто. Під час лекцій часто можна почути і якісь цікаві історії про життя в різних куточках світу. Більше того, неймовірно мотивує, коли самому ж лектору цікаво, що він розповідає, а мені в більшості випадків попадались саме такі. Після лекції, буває, підійдеш до виклада, щоб щось уточнити, а в результаті отримаєш додаткову персональну лекцію. Викладачі не бояться витрачати свій час для консультацій. На початку семестру всі обов’язково наголошують на тому, де їх можна знайти і як краще контактувати у випадку питань.
 
Багато хороших слів. Щоб не здавалось, що все так ідеально, скажу, що це стосується, звісно ж, не всіх, проте переважної більшості.

Певно, більшість студентів цікавить чи можна поєднувати навчання із роботою. Розкажи, як це відувається в Естонії
 
Майже усі мої знайомі працюють під час навчання. Я не виключення -  як тільки виповнилось 18, знайшов роботу й для себе. Суміщати роботу з навчанням можна. Звісно, працювати 40 годин на тиждень не найкращий варіант, оскільки доведеться пропускати навчання. Проте, якщо є потреба у додатковому заробітку, то 2-3 дні на тиждень можна для цього виділити. У мене вже 3 семестри підряд є по 3 вихідні дні на тиждень, тому в ці дні й працюю. Хтось працює по кілька годин навіть в дні навчання після пар. Є чимало різних варіантів, тому якщо грамотно спланувати свій час, то суміщати навчання й роботу більш ніж реально. Та й роботу знайти не важко. Особливо багато варіантів для студентів з’являється ближче до літа.
 
А щодо гуртожитків – які умови проживання та харчування у іноземних студентів? Наскільки важко знайти житло в Талліні, якщо не потрапив до гуртожику?
 
Живу в гуртожитку, який надає університет, хоча спочатку, правду кажучи, не отримав там місце і був у пошуках якоїсь квартири для оренди, але неочікуванно отримав повідомлення про те, що побудували новий гуртожиток і мені пропонують туди заселитись. Щоправда, нова будівля була трохи далі від університету ніж вже існуючі, тому в вересні вирішив змінити прописку та переїхав жити туди, де з вікна видно університет. Добре для студентів, хто любить поспати лишні 5 хвилин. В тутешніх гуртожитках “Люксів” звісно немає, проте умови, повинен сказати, задовільні, мене повністю влаштовують, а після того як друзі показали фото своїх гуртожитків в Україні, то й взагалі здається, ніби живу як король.
 
Є різні варіанти кімнат: можна жити самотньо і не ділити ні з ким ні душ, ні кухню, можна мати одного сусіда, а можна й трьох. Ціни відповідно різняться. Я, як і більшість студентів, живу у блоці для 4 людей: 2 кімнати по 2 людини в кожній, а кухню, душ та туалет ділимо.
 
Знайти житло, в принципі, не є проблемою. Є різні сайти, де можна знайти безліч варіантів, до того ж у Фейсбук є кілька спільнот, де пропонують, або шукають житло для оренди. Якщо мати бюджет на житло біля 300-350 євро на місяць, то проблем точно не буде. Якщо ж намагатись знайти щось за 200-250 євро, то вже буде значно складніше, але шанси є.
 

 
Щомісячні витрати – які вони? Скільки потрібно мати із собою коштів українському студенту?
 
Якщо ви ще не чули, то скажу, що проїзд для жителів Таллінна безкоштовний. Тому, як тільки я отримав дозвіл на проживання, платити за проїзд відвик і коли нещодавно відвідував Україну, не дуже то й хотілось віддавати водію автобуса 3 гривні, до хорошого звикаєш швидко.
 
Проте, все безкоштовним бути не може, звісно. Як я вже сказав, із самого початку я живу в гуртожитку. Університет пропонує кілька. Різняться відстанню від університету та площею самих блоків для проживання, а отже й ціни відрізняються. Я зараз проживаю у тому, що трішки дорожчий і щомісяця плачу 100-120 євро, залежно від пори року, оскільки взимку використовуємо опалення, а влітку в ньому потреби немає.
 
Якщо ж орендувати квартиру, або кімнату в апартаментах, то доведеться щомісяця викладати зі своєї кишені мінімум 200 євро за оренду та додатково за комунальні послуги, тобто ще близько 50 євро. Студенти, що обирають такий варіант, часто ставлять собі бюджет 300-350 євро щомісячно.
 
Крім того, близько 150-200 євро щомісяця витрачаю на харчування. Це все, звісно ж, залежить від звичок конкретної людини. Доводилось чути, що хтось вкладався і у 80 євро, але мені важко уявити як треба харчуватись на 80 євро в місяць в Таллінні.
 
В університеті нічого докуповувати не вимагають. Звичайний набір із ручок та зошитів це все, що треба. Або ж брати із собою до університету ноутбук, як це багато хто робить і тоді навіть канцелярія не потрібна буде.Тому, ніяких додаткових витрат на матеріали для навчання немає. Лише плата за сам університет. В мому випадку це 3300 євро в рік, але, ясна річ, це залежить від університету та факультету.
 
Підсумовуючи, на основні потреби в Таллінні було б добре мати близько 300-350 євро в місяць. Додаткові витрати на якісь розваги це вже суто індивідуально, тому не візьмусь це рахувати.
 
Стипендії – найчастіще про що запитуються студенти. Розкажи, чи можна отримати грант на навчання та як це зробити в Естонії?
 
Щодо стипендій, то тут все точно залежить від програми. Різного роду IT факультети та ті, що пов’язані із математикою, інженерією, отимують стипендії направо і наліво. Тут такі кадри надзвичайно цінують. Плюс навчання в цих сферах зазвичай безкоштовне. Студентам інших факультетів трохи важче в цьому питанні. Один із варіантів, стипендія за успіхи у навчанні. У правилах сказано, що для отримання цієї стипендії потрібно мати середній бал не нижче 4, хоча як показує досвід, студентам, у кого менше 4.3 - 4.5 нічого не світить. Стипендія передбачає не надто велику суму, всього лиш 100 євро. Інші, зазвичай, пропонують близько 200-300 євро щомісяця. Хоча є ще чимало варіантів стипендій від різних компаній, на кшталт того ж таки Skype, про якісь іще стипендії я мало чув, тому розповідати не візьмусь.

 

Чи можна студентам брати участь у програмі Erasmus? Чи плануєш ти на наступний семестр продовжити навчання в іншій країні?
 
Так, звісно. Будучи студентом в Естонії, можна поїхати на навчання до іншого університету, в іншу країну по програмі Erasmus. Конкретно мій університет співпрацює з багатьма вузами, тому вибір є. Під час минулого семестру думав стосовно того, щоб спробувати, але потім все ж вирішив побути іще трохи в Естонії, на разі нікуди не планую. Проте, чимало моїх знайомих уже скористались програмою. Хтось поїхав до Італії, хтось до Швеції. Не мало студентів також обирають Таллінн в якості місця навчання протягом семестру по цій програмі. До речі, читав, що саме столицю Естонії Erasmus - студенти поставили на перше місце в рейтингу, що визначав місто, яким студенти найбільше задоволені після того, як спробували навчатись по Erasmus.
 
Розкажи про стереотипи щодо Естонії та її жителів, які насправді є “фейком”
 
Естонці повільні. Мабуть, саме це першим приходить в голову пересічному українцю, коли мова йде про цю країну. Не знаю, звідки такий стереотип, але це маячня і застаріла тема для анектодів.
 
А от що мене здивувало, то це місцевий клімат і в даному випадку справді очікування не співпали з реальністю. Для справки, Таллінн на 1000 км північніше Луцька, але це не означає, що коли на Волині -5, то в Естонії -20. Тут не настільки холодніше, як може здаватись, а іноді й взагалі тепліше. Коли я їхав до Естонії, то у валізу клав побільше теплих речей. Як виявилось, естонська зима не така вже й сувора, що не завжди скажеш про тутешніх викладачів.
 


Наскільки активне життя студентів поза межами вузу?
 
Дуже часто самі викладачі проявляють ініціативу і проводять прямо в університеті зустрічі із різними цікавими персонами. Хто б міг подумати, що у свої 18, побуваю на лекції посла Китаю, країни - гіганта у всіх розуміннях. Окрім цього, доводилось послухати представників посольств та просто громадських діячів із Грузії, Молдови, Албанії, України та ряду інших країн. Також університет організував нам пряме включення із США, звідки нам ще тоді про перебіг передвиборчої президентської гонки розповідав один із відомих журналістів John Avlon. Важко все згадати. Крім того, є різні конкурси ідей, де студенти змагаються за спонсорство своїх проектів.
 
Ймовірно, щось та й пропустив, але подібного роду події є доволі частим явищем, що безсумнівно є лише плюсом.
 
Поділися своїми планами на майбутнє, як міжнародний студент в Естонії
 
Зараз мало думаю про магістратуру, якщо серйозно. Але маю 2 варіанти, що робитиму по закінченню 3 років навчання тут. Ймовірно, рік спробую десь попрацювати вже використовуючи навички, здобуті за час навчання, а тоді можна буде вчитись далі, або ж відразу, без перерви, закінчу іще 2 роки університету. На разі, іще не вирішив якого, правду кажучи. Задивляюсь на різні країни. Коли ще лиш їхав навчатись сюди, то планував довчити німецьку мову та спробувати свої сили у Німеччині, використовуючи вже іншу мову для навчання. На першому курсі ще й мав курс німецької, але до того рівня, що я вже мав, ми так і не дійшли, оскільки курс був для новачків, а я вже щось та знав. Зараз ідеї з Німеччиною трохи забулись, тому не виключаю варіант продовження навчання в Естонії. Є кілька хороших університетів в Нідерландах.
 
Що робитиму після магістратури зараз сказати важко, оскільки я зараз вчусь не тому, що треба отримати диплом, а потім шукати хорошу роботу, а тому що цікаво. Є таке понятя “чисте мистецтво”, тобто мистецтво заради мистецтва, а у мене “чисте навчання”.
   
 
Регистрируйтесь
Понравилась программа?
Регистрируйтесь
 
Звоните
Studentland в других городах
(044) 230-83-73

Мобильная версия сайта

Задать вопрос
© 2001-2021 - StudentLand
Использование любых материалов, размещённых на сайте, разрешается при условии ссылки на Studentland.ua. При копировании материалов для интернет-изданий – обязательна прямая открытая для поисковых систем гиперссылка. Ссылка должна быть размещена в независимости от полного либо частичного использования материалов.
Powered by KREDISOFT
 
 
 
 
закрыть